• Last-minute reminders for Election Day voters

    By Matt Masters -

    As voters in Wilson County get ready to head to the polls Thursday, there are a few things to keep in mind.

    Voting will take place from 7 a.m. until 7 p.m. at 25 different polling locations across the county.

    Voters must be registered and have a valid Tennessee state or federally issued photo identification with them to be able to cast a ballot.

    A total of 17,473 votes were cast during early voting, which is a voter turnout of about 22 percent.

     

    Polling Locations

    Precinct          Polling Location                                 Address

     

    1-1                  St. Stephen Catholic                          14544 Lebanon Road, Old Hickory

    2-1                  Mt. Juliet Elementary School            2521 W. Division St., Mt. Juliet

    3-1                  West Wilson Middle School              935 N. Mt. Juliet Road Mt. Juliet

    4-1                  West Elementary School                  9315 Lebanon Road, Mt. Juliet

    4-2                  WEMA Station No. 6                          5873 Hwy. 109, Lebanon

    5-1                  Berea Church of Christ                     5555 Coles Ferry Pike, Lebanon

    6-1                  Carroll-Oakland School                     4664 Hunters Point Pike, Lebanon

    7-1                  Shop Springs Baptist Church           3022 Sparta Pike, Shop Springs

    7-2                  Southside School                               1224 Murfreesboro Road, Lebanon

    8-1                  St. Stephen Catholic                          14544 Lebanon Road, Old Hickory

    9-1                  Watertown High School                    9360 Sparta Pike, Watertown

    9-2                  WEMA Station No. 7                          7239 Greenvale Road, Norene

    10-1                Charlie Daniels Park             1075 Charlie Daniels Pky., Mt. Juliet

    11-1                Rutland Elementary School 1995 S. Rutland Road, Mt. Juliet

    12-1                Norene Community Center              11770 Cainsville Road, Norene

    12-2                Cedars of Lebanon State Park         Cedar Forrest Road, Lebanon

    13-1                Gladeville Community Center          95 McCreary Road, Gladeville

    14-1                Wilson Central High School              419 Wildcat Way, Lebanon

    15-1                Tuckers Crossroads School              5905 Trousdale Fry Pike

    16-1                Center Chapel Church                      9500 Central Pike, Mt. Juliet

    17-1                Maple Hill Church of Christ             102 Maple Hill Road, Lebanon

    18-1                Lakeview Elementary School           6211 Saundersville Road, Mt. Juliet

    19-1                Jimmy Floyd Center              511 N. Castle Heights Ave., Lebanon

    20-1                Market Street Comm. Center           321 East Market St., Lebanon

    21-1                Southside School                   1224 Murfreesboro Road, Lebanon

    21-2                Fairgrounds- Gentry Bldg.                945 Baddour Pkwy., Lebanon

    22-1                W.A. Wright Elementary School       5017 Market Place, Mt. Juliet

    23-1                Lebanon High School                                    500 Blue Devil Blvd., Lebanon

    24-1                First United Methodist Church        415 West Main St., Lebanon

    25-1                Mt. Juliet High School                        1800 Curd Road, Mt. Juliet

    25-2                Mt Olivet Baptist Church      7463 Hickory Ridge Road, Mt. Juliet

     

     

    Who’s Running

    Republican and Democrat Primaries

    Governor (no incumbent)

    Republican

    • Diane Black

    • Randy Boyd

    • Beth Harwell

    • Bill Lee

    • Basil Marceaux Sr.

    • Kay White

    Democrat

    • Karl Dean

    • Craig Fitzhugh

    • Mezainne Vale Payne

     

    U.S. Senate

    Republican

    • Marsha Blackburn

    • Aaron L. Pettigrew

    Democrat

    Phil Bredesen

    • Gary Davis

    • John Wolfe

     

    U.S. Congress 6th District (no incumbent)

    Republican

    • Bob Corlew

    • Judd Matheny

    • Christopher Brian Monday

    • John Rose

    • Lavern “Uturn Lavern” Vivio

    Democrat

    Dawn Barlow

    • Christopher Martin Finley

    • Peter Heffernan

    • Merrilee Wineinger

     

    State District 17 Senate

    Republican

    • Mark Pody (incumbent)

    Democrat

    Mary Alice Carfi

     

    State District 46 House of Representatives (no incumbent)

    Republican

    • Clark Boyd (incumbent)

    • Menda McCall Holmes

    Democrat

    Mark Cagle

    • Faye Northcutt-Knox

     

    State District 57 House of Representatives

    Republican

    • Susan Lynn (incumbent)

    • Aaron Shane

    Democrat

    Jordan Cole

     

    State Executive Committeeman District 17

    Republican

    Jerry Beavers

    • Dwayne Craighead

    Democrat

    Aubrey T. Givens

     

    State Executive Committeewoman District 17

    Republican

    Terri Nicholson

    • Jennifer Franklin Winfree

    Democrat

    Carol Brown Andrews

     

    Wilson County General Election

     

    Wilson County Mayor

    • Randall Hutto (incumbent)

    Mae Beavers

     

    Trustee

    Jim Major (incumbent)

    Al Partee Jr.

     

    Register of Deeds

    Justin Davis

    Jackie Murphy

     

    Wilson County Clerk

    Jim Goodall (incumbent)

     

    Circuit Court Clerk

    Debbie Moss (incumbent)

     

    Sheriff

    • Robert Bryan (incumbent)

    • Ray Justice

     

    Wilson County Board of Education Zone 2

    Bill Robinson (incumbent)

    Matthew Mock

    • David Burks

     

    Wilson County Board of Education Zone 4

    Linda Armistead (incumbent)

    Maurisa Pasick

     

    Wilson County Board of Education Zone 6

    Johnie Payton (incumbent)

    Kimberly McGee

     

    Wilson County Board of Education Zone 7

    Gwynne Queener (incumbent)

    Chad Karl

    • James “Rusty” Keith

     

    Lebanon Special School District At-Large Member

    Steve D. Jones (incumbent)

     

    Wilson County Commission District 1

    Robert Fields

    Tim Roehler

     

    Wilson County Commission District 2

    Cyndi Bannach

    Howard Blaydes

    • Jeff Hartline

     

    Wilson County Commission District 3

    Bobby Franklin (incumbent)

     

    Wilson County Commission District 4

    Chad Barnard (incumbent)

    Ken Shorey

     

    Wilson County Commission District 5

    Jerry McFarland (incumbent)

    Bill Jones

     

    Wilson County Commission District 6

    Kenny Reich (incumbent)

    Kevin Graves

     

    Wilson County Commission District 7

    Terry Scruggs (incumbent)

     

    Wilson County Commission District 8

    Frank Bush (incumbent)

    Kevin Costley

     

    Wilson County Commission District 9

    Sara Patton (incumbent)

     

    Wilson County Commission District 10

    Dan Walker (incumbent)

    Stephen Thomas

     

    Wilson County Commission District 11

    John Gentry (incumbent)

     

    Wilson County Commission District 12

    Terry Ashe (incumbent)

     

    Wilson County Commission District 13

    Sonja Robinson (incumbent)

    Philip Delozier

    • Dallas R. Farmer

     

    Wilson County Commission District 14

    Bob Clarke

    • Tommy Jones

    • Michael Ramsey

     

    Wilson County Commission District 15

    Chris Dowell

    Charmaine H. Major

     

    Wilson County Commission District 16

    Diane Weathers (incumbent)

    Todd Almond

     

    Wilson County Commission District 17

    Gary Keith (incumbent)

     

    Wilson County Commission District 18

    Lauren Breeze

    Bob Richie

     

    Wilson County Commission District 19

    William Glover (incumbent)

     

    Wilson County Commission District 20

    Annette Stafford (incumbent)

    Michael Anthony Neal

     

    Wilson County Commission District 21

    Mike Kurtz

    Eugene Murray

     

    Wilson County Commission District 22

    Wendell Marlowe (incumbent)

    Henry Jackson

    • John Jankowich

    • Matt Wilson

     

    Wilson County Commission District 23

    Sue Vanatta (incumbent)

    Billy King

     

    Wilson County Commission District 24

    Joy Bishop (incumbent)

    Kristi Galligan

     

    Wilson County Commission District 25

    Arlie Bragg

    Preston George

    • John Wayne Hamblen

    • Justin Smith

     

    Constable Zone 1

    Jacob A. Austin

     

    Constable Zone 2

    Wesley Winthrop Thompson III

     

    Constable Zone 3

    Frank Guzman

    Alan Kaiser

     

    Constable Zone 4

    Jenny Lenning-Faulk

    Thomas Marshalek

     

    Constable Zone 5

    Ronnie Greer

    Recommended for You


    About Author

    Leave A Reply